Ultradźwięki


Ultradźwięki to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (1-3MHz). Tkanka naświetlana tego typu falami podlega mikromasażowi, którego efektem jest zwiększona temperatura, przyspieszone mikrokrążenie. Mają działanie przeciwbólowe, rozluźniające, przyspieszają gojenie ran.

Wskazania:

bóle mięśni, nerwobóle, ostrogi piętowe, zapalenie stawów kręgosłupa, zwyrodnienie stawu kolanowego i biodrowego, bolesność nadkłykcia, przykurcz spowodowany blizną, rwa kulszowa i barkowa, krwiak podostry i przewlekły, zespół bolesnego łokcia i barku, blizny ostre i podostre, bliznowiec.

Przeciwwskazania:

ciąża, choroba nowotworowa, stan po wszczepieniu rozrusznika, obecność implantów metalowych w okolicy zabiegu, ostre stany zapalne, wyniszczenie organizmu.

Fonoforeza

Polega na wprowadzaniu do organizmu leku przy wykorzystaniu fali ultradźwiękowej. Oddziaływanie na organizm jest identyczne jak w przypadku zwykłej terapii ultradźwiękowej, przy czym jest dodatkowo spotęgowane działaniem zastosowanego leku.

Wskazania:

stany po przebytych urazach (zwichnięcia, skręcenia stawów), zespoły bólowe w chorobach reumatycznych, zespoły bólowe pochodzenia neurologicznego (np. bóle korzeniowe, dyskopatie).